TARCZYCA
CZYM JEST TARCZYCA I GDZIE SIĘ ZNAJDUJE
Jest to niewielki narząd położony u podstawy szyi i przylegający do tchawicy, zbudowany z licznych pęcherzyków gruczołowych pomiędzy którymi znajdują się komórki okołopęcherzykowe. Tarczyca składa się z 2 płatów połączonych cieśniną i wyglądem przypomina motyla, produkuje dwa hormony- trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4.
Tarczyca jest największym gruczołem wydzielania wewnętrznego w organizmie człowieka- u kobiet jego waga wynosi 18 g a u mężczyzn 25 g. Komórki tarczycy wchłaniają jod łącząc ją z tyrozyną tworząc hormony tarczycy.
Za tarczycą znajdują się cztery małe gruczoły zwane gruczołami przytarczycznymi. Wytwarzają one hormon -kalcytoninę, który zwiększa stężenie wapnia we krwi absorbując go z kości.
Hormony tarczycy odpowiadają za regulację metabolizmu organizmu, przemiany energetyczne oraz wpływają na procesy termogenezy i na prawidłowy rozwój płodu. Jej pracę kontroluje przysadka mózgowa poprzez uwalnianie hormonu TSH pobudzającego tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4.
T3 Trijodotyronina zawiera 3 cząsteczki jodu powstaje głównie przez od jodowanie tyroksyny.
T4 Tetrajodotyronina Zawiera 4 cząsteczki jodu ,substratem do wytwarzania tyroksyny jest tyrozyna. Z cząsteczki tyroksyny usuwany jest jeden z atomów jodu, wówczas powstaje najbardziej czynny metabolicznie hormon tarczycy T3.
TSH powoduje zwiększanie masy oraz ilości krwi przepływającej przez tarczycę oraz wpływa na ilość wydzielanych przez nią hormonów. Pod wpływem stresu lub niskiej temperatury przysadka zwiększa wydzielanie TSH, jego stężenie spada też pod wpływem dopaminy oraz somatostatyny.
DIAGNOSTYKA I RODZAJE CHORÓB TARCZYCY
NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Hipertyreoza to stan gdy tarczyca wytwarza nadmierna ilość hormonów.
Przyczynami są choroba Gravesa Basedowa choroba o podłożu autoimmunologicznym kiedy własne przeciwciała pobudzają tarczyce do produkcji hormonów lub hamują jej czynność, może towarzyszyć powiększenie tarczycy. Objawami są oftalmopatia- wytrzeszcz oczu, zaczerwienienie, suchość, pieczenie zwłaszcza w nocy, w klimatyzowanych pomieszczeniach i w wietrzne dni. U niektórych osób występuje dermatopatia-choroba autoimmunologiczna wymagająca leczenia układu odpornościowego- na goleniach i górnych częściach stop skóra jest zaczerwieniona i nabrzmiała i może przypominać skórkę pomarańczy. Rzadko występującym objawem jest też akropachia- obrzęk palców rąk i niekiedy stóp z towarzyszącym podokostnowym zgrubieniem kości.
U chorych poziom TSH jest niższy od 0,30 a poziom FT3 i FT 4 może być podwyższony.
Lekarz ocenia stan tarczycy za pomocą USG lub badania z użyciem izotopów promieniotwórczych, a metody leczenia to farmakologia, operacja lub terapia jodem promieniotwórczym.
WOLE WIELOGUZKOWE TOKSYCZNE
Część gruczołu tarczowego wytwarza hormony samoistnie bez udziału TSH który produkowany jest przysadkę mózgową. Słowo toksyczne oznacza nienormalnie wysoki i niebezpieczny poziom stężenia hormonów tarczycy które są wytwarzane w nadmiernej ilości.
Objawami są powiększenie tarczycy powodujące uwypuklenie się szyi, uczucie uścisku w gardle, trudności z przełykaniem, kłopoty z oddychaniem,kaszel, chrypka. Rozpoznaje się je za pomocą badania krwi przy niskim stężeniu TSH. W większości przypadków T4 i T3 jest podwyższone. Można przeprowadzić analizę radioizotopową. Badanie usg szyi wykazuje powiększenie tarczycy i obecność guzków.
Jest leczone zwykle jodem radioaktywnym.
ZAPALENIE TARCZYCY
Jest to stan zapalny gruczołu tarczowego czasem powoduje nadczynność. Może być kilka przyczyn tego stanu, choroba Hashimoto- o niej w dalszej części.
Choroba QUERVAINA Czasem nazywana jest podostrym lub zanikowym zapaleniem tarczycy.
Może być następstwem wirusem świnki, grypy, odry, Epsteina i Barra. Tarczyca nagle puchnie staje się bardzo bolesna i tkliwa, wydziela do krwi duże ilości hormonów tarczycowych wywołując nadczynność. Leczenie zwykle polega na łagodzeniu objawów i stosowaniu leków przeciwzapalnych a czasem stosuje się glikokortykosteroidy. Gdy dojdzie do fazy niedoczynności, podaje się hormony tarczycy.
Zwykle po 4-6 miesiącach funkcja tarczycy powraca do normy.
Badania jakie potwierdzają ta chorobę to CRP, OB powyżej 100, w USG tarczyca jest powiększona o niejednorodnej echogeniczności, a w biopsji stwierdza się charakterystyczne komórki olbrzymie.
POPORODOWE ZAPALENIE TARCZYCY
Występuje u 5 do 9% kobiet w ciągu 6 miesięcy po urodzeniu dziecka i przebiega zazwyczaj bezboleśnie. Może przebiegać nad trzy sposoby-tarczyca staje się nad czynna a potem wraca do normalnego funkcjonowania, pracuje zbyt wolno, lub najpierw jest zbyt aktywna a następnie pojawia się niedoczynność.
Nazywana jest cichym zapaleniem tarczycy.
Leczenie jest stosowane odpowiednio do nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
GRUCZOLAK PRZYSADKI
To łagodny guz przysadki mózgowej, może on powodować wydzielanie się nadmiernej ilości TSH co prowadzi z kolei do wytwarzania przez tarczycę zbyt dużych dawek T4 i T3.
Guzy wydzielające hormony usuwa się chirurgicznie, a przy guzach prolaktynowych stosuje się leki dopamninergiczne.
NADZCZYNNOŚĆ TARCZYCY U DZIECI
U dzieci i noworodków jest następstwem przekazania przeciwciał TSAb od matki do płodu, w rezultacie stymulacji jego tarczycy i dalej tarczycy dziecka. Rzadkomutacja receptora TSHR wywołuje nadczynność u dzieci.
Leczenie polega na długotrwałym przyjmowaniu leków przeciwtarczycowych lub terapii promieniotwórczym izotopem jodu.
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
PIERWOTNA
Jest spowodowana zbyt małą syntezą hormonów tarczycy kiedy ich stężenie jest za niskie. Że nie odpowiada na zapotrzebowania organizmu. Objawami pierwotnej niedoczynności tarczycy są. Utrzymujące się uczucie zimna. Wzrost masy ciała pomimo stałego apetytu zaparcia zwiększona Senność. Osłabienie orygin organizmu. Przy przemęczenie się obrzęki kończyn. Spowolnienie ruchowe.
WTÓRNA
Wrodzona wtórna niedoczynność tarczycy jest spowodowana głównie zaburzeniami na osi podwzgórze przysadka. Temu stanowi odpowiadają czynniki genetyczne niedoczynność podwzgórza niedobór tsh stworzenie o autoimmunologicznym guzy podwzgórza lub przysadki. Przebyte wcześniej operacje w obrębie układu nerwowego. Objawy są takie same jak w przypadku pierwotnej postaci choroby mogą mieć jednak nieco mniejsze natężenie.
UTAJONA
Jest to łagodna postać choroby niedoczynności tarczycy. Przyczyną je są zaburzenia produkcji hormonów. Przyczynami są zaburzenia autoimmunologiczne wcześniejsze leczenie nadczynności tarczycy lub niedoboru jodu.
Jest to najłagodniejsza forma niedoczynności tarczycy a objawami są obniżenie nastroju i Stany depresyjne. Charakteryzuje się również wyższym stężeniem cholesterolu ldl. U dzieci może powodować zaburzenia w rozwoju. U noworodków może wywołać problemy ze ssaniem.
JATROGENNA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Może być wywołana stosowanym w leczeniu arytmii amiodaronem. Osoby przyjmujące ten lek powinny oceniać pracę tarczycy i regularnie poddawać się badaniom krwi.
Kolejną przyczyną jest leczenie jodem radioaktywnym czy przedawkowanie leków przeciwtarczycowych.
NIEDOCZYNNOŚĆ U DZIECI I MŁODŻIEZY
Grupą ryzyka są dzieci z zespołem Downa, Turnera i cukrzycą typu pierwszego, oraz leczone tytreostatykami, solami litu, napromieniowane podczas leczenia guzów nowotworowych głowy i szyi. Jednak najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u dzieci i młodzieży jest choroba Hashimoto przebiegająca z wolem.
Charakterystyczne objawy niedoczynności to zahamowanie wzrostu i opóźnienie dojrzewania płciowego.
Leczenie polega na podawaniu syntetycznych hormonów tarczycy wspomagane dietą przeciwzapalną.
NIEDOCZYNNOŚĆ U OSÓB DOJRZAŁYCH I STARSZYCH
Przyczyną najczęściej jest choroba hashimoto oraz przebyte leczenie czy operacja usunięcia tarczycy.
Objawia się tak samo jak u innych osób z niedoczynnością tarczycy, leczenie jest również takie samo.
NIEDOCZYNNOŚĆ Z NIEDOBORU JODU
Niedobór jodu w organizmie może prowadzić do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy i produkcji jej hormonów i często wywołuje niedoczynność tarczycy.
Skutkami mogą być również guzki tarczycy i wole.
Niedobory jodu są szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży, hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w procesach prawidłowego rozwoju neurologicznego płodu. Niedobory u matki mogą wywołać u dziecka wrodzony zespół niedoboru jodu- opóźnienie umysłowe w zróżnicowanym stopniu czy opóźnione tempo wzrastania.
PRZEŁOM TARCZYCOWY
Może zostać wywołany przez stres zabiegi chirurgiczne lub poważną infekcję. Poziom hormonów tarczycy staje się tak wysoki że zagraża życiu pacjenta. Z powodu działania hormonów tarczycy na serce i mózg. Towarzyszą mu następujące objawy. Bóle w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem wymioty bóle brzucha gorączka przyspieszony oddech biegunka śpiączka. Akcja serca czy dezorientacja.
Nadmierna podaż syntetycznego hormonu tarczycy-eutyrox, letrox
Objawami są ciepła i wilgotna skóra, łysienie plackowate, łamliwe, cienkie włosy i paznokcie, przy chorobie Gravesa Basedowa -bielactwo, duszności, zaburzenia rytmu serca, przerost mięśnia sercowego, migotanie przedsionków, zwiększony przepływ krwi przez nerki i filtracja kłębkowa, pobudzony układ pokarmowy, osłabienie siły mięśniowej, zwiększona produkcja i metabolizm kortyzolu i wydalanie go z moczem{ poziom we krwi jest prawidłowy}.
Zmniejszenie wolnego testosteronu, zwolnienie metabolizmu estradiolu, utrata masy kostnej, wtórna osteoporoza, wzrasta wchłanianie jelitowe glukozy, występuje bezsenność, zwiększone pragnienie, uczucie stałego ciepła, chudnięcie, biegunka, podwyższone ciśnienie tętnicze, drżenie rąk.
HASHIMOTO
Hashimoto to autoimmunologiczne zanikowe zapalenie tarczycy z obecnością przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej TPO I przeciwko tyreoglobulinie TG Co prowadzi do niedoczynności i często zniszczenia tego gruczołu.
Wpływ na rozwój Hashimoto mają przede wszystkim czynniki środowiskowe takie jak toksyny, dieta z dużym udziałem nasyconych kwasów tłuszczowych, produktów wysokoprzetworzonych, niewystarczająca ilość błonnika pokarmowego czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nieprawidłowa mikrobiota jelitowa, występowanie mikroorganizmów chorobotwórczych zwiększona czy przepuszczalność jelit, może mieć negatywny wpływ na aktywność układu immunologicznego.
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Kiedy w niedoczynności tarczyca wydziela zbyt małą ilość hormonów dochodzi do spowolnienia metabolizmu i przyrostu wagi, spadku ciśnienia tętniczego, spowolnienia pracy serca.
Towarzyszą jej uczucie zmęczenia, wypadanie włosów, suchość skóry, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido.
Objawami ze strony układu pokarmowego są zaparcia a na skutek wpływu na termogenezę często stałe uczucie zimna.
DLACZEGO NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY POWODUJE TYCIE?
Odpowiedzialny jest niedobór hormonów, które w 30% odpowiadają za zużycie energii, zdolność organizmu do rozkładu tłuszczy, przetwarzania dostarczonych kalorii w energię. Obniża się podstawowa przemiana materii, organizm spala mniej kalorii niż wcześniej i magazynuje tkankę tłuszczową, powoduje spowolnienie metabolizmu, dlatego w niedoczynności dostarczając taka sama ilość kalorii przybiera się na wadze. Po wyrównaniu poziomu hormonów lekami, metabolizm przyspieszy i przy dobrze dobranej diecie i wyrównaniu niedoborów, umiarkowanej aktywności fizycznej waga powinna spadać. Tak mówi teoria.
Jednak ze względu na stale uczucie zmęczenia u osób z niedoczynnością aktywność fizyczna może stanowić problem, dlatego na początek najważniejsza jest odpowiednia dieta z naciskiem na wyrównanie niedoborów i odżywienie organizmu oraz odpowiednim deficytem, a czas na wprowadzenie ruchu przyjdzie w swoim czasie.
Redukcja masy ciała nastąpi pod warunkiem ograniczenia wartości energetycznej lecz nigdy nie powinna być niższa niż podstawowa przemiana materii i zależy od wieku, płci, ewentualnej aktywności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia.
SUPLEMENTACJA , WAŻNE WITAMINY I MOKROELEMENTY DLA PRAWIDŁOWEGO FUNKCJONOWANIA TARCZYCY
Najbardziej korzystne jest takie skomponowanie diety, aby syntetyczne uzupełnianie niedoborów nie było konieczne, może za wyjątkiem witaminy D i jodu, żaden substytut diety nie zastąpi zdrowego odżywiania, a suplementowanie powinno być poprzedzone oznaczeniem ich poziomu.
SELEN
Tarczyca ma największe zapasy selenu spośród narządów w całym organizmie.
Niedobór selenu ma negatywny związek na konwersję hormonów T4 do T3 oraz nasila produkcję przeciwciał- tyreoglobuliny TG i tyreoperoksydazy TPO.
Jego nadmiar może nasilać skutki niedoboru jodu, którego poziom należy sprawdzić przed suplementacją selenem.
Najlepiej przyjmować z magnezem, a najbardziej przyswajalną firmą selenu jest selenometionina, a magnezu-cytrynian. Nie łączyć z cynkiem, gdyż mają działanie antagonistyczne.
INOZYTOL
Zmniejsza przeciwciała tarczycowe Anty Tpo i Anty Tg, jest bardzo skuteczny przyjmowany łącznie z selenem.
Po wszystkie niezbędne informacje odsyłam do artykułu napisanego specjalnie o nim.
JOD- PRAWDY I MITY
Jod jest niezbędnym minerałem w naszym organizmie, jest potrzebny do produkcji hormonów tarczycy i prawidłowej przemiany materii. Jod należy do składników odżywczych, które nie są magazynowane w organizmie człowieka i musi być dostarczany wraz z dietą.
Należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, poprzedzając zamiar przyjmowania preparatów z jodem zbadaniem jego poziomu w organizmie.
Przy stałym, prawidłowym i kontrolowanym spożyciu jodu w diecie i rozsądnej suplementacji w przypadku jego deficytu, wspieramy pracę tarczycy.
Podczas, gdy nieznaczny niedobór jodu może wywołać nadczynność tarczycy w przypadku towarzyszących guzów tarczycy, to u pacjentów z dużym jego niedoborem, duże dawki przyjmowanego jodu zwiększone gwałtownie, mogą spowodować wytwarzanie przeciwciał lub przyblokować produkcję hormonów co zwiększa ryzyko wywołania subklinicznej niedoczynności tarczycy. Nie ma na chwilę obecną badań, czy jest to stan stały czy przejściowy.
Zneutralizować ten stan można przez właściwą suplementację selenem w celu ochrony przed włóknieniem i zniszczeniem oraz zapaleniem tarczycy.
Przedawkowanie jodu nazywa się efektem Wolfa-Chaikoffa, jest to przejściowe zahamowanie transportu jodu do komórki w przypadku jego zwiększonej podaży i tarczyca słabiej wytwarza hormony.
Do jego metabolizmu niezbędne są kofaktory-kwasy tłuszczowe, żelazo, witaminy C,A oraz D i selen.
Duże dawki jodu zmniejszają poziom selenu a niskie może zwiększać jego wartości.
Woda pitna dostarcza około 10% zapotrzebowania dziennego na jod.
CYNK
Poziom cynku koreluje z poziomem hormonów, niski z niedoczynnością, obniża się poziom TSH, FT3 i FT4 a wysoki z nadczynnością tarczycy.
Działa antyzapalnie i jako że jest antagonistą selenu, zaleca się przyjmować te suplementy osobno, np. cynk rano, selen wieczorem.
ŻELAZO
Niedobór żelaza obniża konwersję T4 do T3, tym samym obniża FT3 i FT4 i podnosi TSH, ma wpływ na występowanie chorób autoimmunologicznych w tym Hashimoto- zauważa się zwiększone występowanie przeciwciał anty TPO.
U chorych z objawami zmęczenia, pomimo wyrównanymi leczeniem poziomami hormonów, poprawa samopoczucia następuje po podniesieniu poziomu ferrytyny- markera zmagazynowanego żelaza, co potwierdza ważność tego pierwiastka.
Żelazo w formie suplementu przyjmujemy cztery godziny po przyjęciu hormonów syntetycznych, najlepiej z witaminą C i godzinę przed lub po wypiciu kawy.
WITAMINA C
Znacznie poprawia wchłanianie syntetycznych hormonów tarczycy i żelaza.
MAGNEZ
Magnez zwiększa aktywność tarczycy, jest niezbędny do absorpcji jodu, oraz prawidłowej konwersji T4 do T3.
Niedobór ma wpływ na przyswajalność selenu i poziom przeciwciał Anty Tg.
Magnez łagodzi objawy takie jak niepokój i drażliwość w przypadku nadczynności tarczycy.
WITAMINA D
Wpływa na regulację genów odpowiedzialnych za produkcję hormonów tarczycy. A choroby autoimmunologiczne, np. Hashimoto, mogą być skutkiem jej niedoboru; jej deficyt działa prozapalnie.
Jest magazynowana w organizmie, przed suplementacją oznaczmy jej poziom, aby dobrać odpowiednią dawkę, gdyż nadmiar jest szkodliwy, w najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia wątroby. Zaleca się jej stosowanie przed południem, gdyż może zaburzać produkcję melatoniny, hormonu odpowiadającego za sen.
W połączeniu z K2MK7 ułatwia transport wapnia z krwi do kości, odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi i zmniejsza ryzyko udaru.
Jest uzyskana z soi japońskiej i uszczelnia naczynia krwionośne, przeciwskazaniem do łączenia jej z witaminą D są- ciąża , karmienie piersią, choroby nerek, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, po operacjach kardiologicznych np. stentach.
Przy większych niedoborach stosuje się dużą dawkę witaminy D, są to np.Devikap 10000IU Dekristol 20000 IU, Solderol 30000IU i są to preparaty na receptę.
Najlepiej przyjmować w godzinach dopołudniowych z posiłkami zawierającymi tłuszcz, można łączyć z cynkiem.
WITAMINY B
B12
Działa korzystnie na konwersje T4 w T3, zmniejsza ryzyko zapalenia tarczycy, a niedoczynność może powodować zaburzenia wchłaniania tej witaminy.
Najlepiej przyswaja się w formie metylowanej- metylokobalamina.
Niweluje uczucie zmęczenia i działa pobudzająco, zaleca się przyjmować rano.
B6
Bierze udziała w konwersji jodu w hormony tarczycy, oraz w metabolizmie tłuszczy i węglowodanów; jest to ważne gdyż często zaburzeniom w pracy tarczycy towarzyszą zaburzenia metaboliczne- insulinooporność czy hiperinsulinemia.
A jako że bierze udział w syntezie hemoglobiny, jej niedobory mogą powodować anemię.
BIOTYNA
Ważne aby pamiętać że fałszuje wyniki badań, zaniżając TSH i zawyżając FT3 i FT4, przed planowanymi badaniami odstawiamy na 7 dni.
Warto ją suplementować z inozytolem aby nie ryzykować uszkodzeniem wątroby.
KWASY OMEGA 3
Mogą ograniczać choroby autoimmunologiczne, działając przeciwzapalnie, w tym choroby Hashimoto.
U osób z problemami z tarczycą zauważa się podwyższony poziom cholesterolu , a kwasy Omega3 obniżają poziom LDL i podnoszą poziom HDL oraz trójglicerydów.
Koenzym Q10
Ten antyoksydant to substancja witaminopodobna rozpuszczalna w tłuszczach, chroni LDL przed utlenieniem zmniejszając ryzyko miażdżycy i pomaga zredukować objawy przewlekłego zmęczenia.
Dobrze się przyswaja z witaminami B2, B6,B12 oraz z posiłkami bogatymi w tłuszcze.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE SYNTETYCZNYCH FORM HORMONU
Aby leczenie syntetycznymi formami hormonu przynosiły oczekiwany efekt powinno pamiętać się o przestrzeganiu kilku zasad.
Leki przyjmujemy o stałych godzinach-na czczo rano a pierwszy posiłek 60-90 minut póżniej lub wieczorem 3-4 godziny po ostatnim posiłku, popijając wodą.
Suplementy stosujemy 3-4 godziny po przyjęciu hormonu.
Syntetyczne hormony wpływają na działanie leków przeciwzakrzepowych zwiększając ich działanie
Zmniejszają działanie leków przeciwcukrzycowych
Leki IPP, sulfolynomocznik, preparaty glinu, związki wiążące fosforany również wpływają na działanie l-tyroksyny.
Kawa, preparaty z żelazem zaburzają wchłanianie leku a poprawia go witamina C, jeśli Ft4 jest za niskie rozważ z lekarzem dodanie jej do dawki leku.
Pierwszy posiłek nie powinien zawierać produktów sojowych, wapnia, błonnika pokarmowego- utrudniają one wchłanianie leku.
Stany zapalne jelit również zaburzają wchłanianie leku, jest lek w formie płynnej Tirozint Sol, lepiej przyswajany w przypadku takich problemów
Zmiana stylu życia i sposobu żywienia jest bardzo ważnym elementem wspierającym leczenie tarczycy.
OGÓLNE ZASADY DIETETYCZNE
-Odpowiednie proporcje miedzy grupami produktów
-Odpowiednia podaż warzyw - źródła błonnika witamin i antyoksydantów
W codziennej diecie powinny znaleźć się warzywa zielone, czerwone, pomarańczowe i żółte.
-Owoce spożywamy w sposób kontrolowany, szczególnie wieczorem, ze względu na fruktozę która nie jest metabolizowana przez wątrobę
-Tłuszcze jego źródłem powinny być orzechy, pestki, nasiona, oliwki i awokado
-Białko zawarte w mięsie- w celu redukcji masy ciała warto wybierać chude gatunki mięsa kurczak, indyk, cielęcina i chuda wołowina a ograniczyć spożycie wieprzowiny, jagnięciny baraniny, tłustych przetworów typu kabanosów, pasztetów, kiełbas.
-Produkty mleczne- najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu
-Pełnoziarniste produkty zbożowe- wspomagają proces redukcji masy ciała. Są najlepszym źródłem nierozpuszczalne i frakcji błonnika pokarmowego. Przyspiesza ono trawienie pokarmu daje uczucie sytości. Oraz wiąże i usuwa znaczniejszego organizmu nadmiar toksyn. Które również utrudniają utlenianie tłuszczu. Dodatkowo wiążą nadmiar cholesterolu. Zwykle podwyższonego u osób z niedoczynnością tarczycy.
-Ryby 1-2 razy w tygodniu- są bogate w EPA i DHA, kwas alfa-linolenowy; obowiązuje zasada im ryba bardziej tłusta tym zdrowsza- makrela, śledź, tuńczyk, łosoś, pstrąg tęczowy
-Jaja mają wzorcowy skład aminokwasów endogennych i nie powinno ich zabraknąć
-Goitrogeny spożywamy po odpowiedniej obróbce termicznej- zawierają związki antyodżywcze
-Jeśli dzienna podaż zawiera około 500 g warzyw kapustnych z zawartością ponad 50 mg tiocyjanianów i przy podaży jodu w granicach normy około 100mg mogą powstać warunki do przerostu tarczycy. W roślinach strączkowych głównie w soi znajdują się izoflawony sojowe, które mogą za hamować syntezę hormonów tarczycy. Antyodżywczo działają również rzepa i brukiew.
-W niedoborze jodu oraz u osób u których rozwinęło się wole zaleca się ograniczyć spożycie warzyw zawierających goitrogeny bez obróbki termicznej oraz orzeszków ziemnych i gorczycy, które są bogate w substancje wolotwórcze, które zwykle jest tym silniejsze im mniejsza jest podaż jodu.
-Rezygnacja ze słodkich przekąsek, maja dużą wartość energetyczną i nie dostarczają żadnych wartości odżywczych do organizmu, zaburzają gospodarke węglowodanową i podnosza poziom trójglicerydów we krwi
WSPOMAGANIE ORGANIZMU PRZY CHOROBACH TARCZYCY
Poza zdrowym stylem życia możemy wspomóc się ziołami , choć nie działają bezpośrednio na tarczycę ale wiele z nich może ją wspomóc pośrednio wzmacniając system odpornościowy i wydolność organizmu.
Żeńszeń szyb syberyjski. Może być stosowane zarówno nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. Wzmacnia organizm w przystosowaniu się do sytuacji stresowych oraz wzmacniając system odpornościowy. W książce Natural Treatment Solutions for Hyperhydroidism and Graves Disease jest wzmianka o tym, że żeńszeń syberyjski jest szczególnie polecany w przypadku problemów z nadnerczami- częstymi u osób zaburzeniami pracy tarczycy i systemu odpornościowego.
Echinacea-wzmacnia i stymuluje system odpornościowy, może być stosowana w każdym z zaburzeń pracy tarczycy
Karbieniec- stosowany jest w nadczynności tarczycy, hamuje wydzielanie TSH który wytwarza hormony tarczycy
Ashwaganda- zwiększa wydolność organizmu
Morszcyn pęcherzykowaty- skuteczny przy otyłości występującej przy niedoczynności tarczycy, zawiera duże dawki jodu.
ŻRÓDŁA:
edokrynologia.net
Podyplomie.pl
Czytelniamedyczna.pl
Medycynapraktyczna.pl